درباره زعفران

طعم باستانی ایران
ارزشمندترین ادویه با اثرات جادویی برای بدن

زعفران چیست؟

زعفران از گل كروكوس می آید و برای تولید یك كیلوگرم ادویه به 75000 گل می رسد. برداشت زعفران باید با دست انجام گیرد زیرا گل زعفران بسیار ظریف است. فقط از کلاله های گل به عنوان ادویه استفاده می شود(قسمت های قرمز رنگ گل است). زعفران عطر و طعم بسیار خاص و قوی ای دارد که باعث محبوبیت آن در بسیاری از غذاهای فرهنگ های مختلف مخصوصا در بین ایرانیان شده است. علاوه بر این ، زعفران به عنوان ماده اصلی نوشیدنی، دسر و بستنی زعفران استفاده می شود. همچنین، زعفران می تواند به عنوان دارویی برای بیماری هایی مانند آلزایمر و افسردگی استفاده شود و ثابت شده است که استفاده روزانه 50 میلی گرم زعفران باعث کاهش رشد سلول های سرطانی می گردد و برای زنانی که از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) رنج می برند، استفاده از زعفران برای کنترل عوارض مفید است.

زعفران با جدا کردن کلاله ها از قسمتهای دیگر گل زعفران بدست می آید و خشک می شود تا سپس بسته بندی شود. در طی فرآیند خشک کردن ، زعفران 20٪ از وزن خود را از دست می دهد. پس از آن ، زعفران خشک شده را می توان خرد کرد تا در آب یا حلال های دیگر حل شود و سپس محلول مستقیماً به عنوان ماده غذایی در نوشیدنی ها و مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. چندین ویژگی وجود دارد که روی کیفیت زعفران اثر دارد. تعیین کننده ترین ویژگی، محل مزرعه و وضعیت محیطی است که در آن گل زعفران کشت می شود. با توجه به اینکه شرق ایران دارای تمام شرایط مناسب برای رشد زعفران است ، 90 درصد کل زعفران جهان در این منطقه تولید می شود. بهترین نوع زعفران در شهری به نام قائن برداشت می شود که به شهر زعفران معروف است. با توجه به واقعیت ذکر شده…

ما 100٪ زعفران پرشین اکسیر را از قائن تأمین می کنیم.

سرگل، زعفرانی است که به طور سنتی خشک شده است ، در حالی که نگین یک نوع خاص خشک شده با رشته های بلندتراست. همچنین ، پودر زعفران نیز از رشته های زعفران که خرد شده است برای تسهیل مصرف برای مصرف کنندگان نهایی، آسیاب گریده.
علاوه بر این ، لازم به ذکر است که محصولات زعفران به سه نوع تقسیم می شوند:

ریشه شناسی کلمه زعفران

saffron از واژه لاتین safranum که متعلق به فرانسوی قرن دوازدهم آمده است، سرچشمه می گیرد. این کلمه زبان فرانسوی از زبان عربی زْعَفَر zان (za’farān) و در نهایت از کلمه ی فارسی “zarparan” گرفته شده است که به معنای واقعی کلمه “کلاله های زرد” است. فرم لاتین safranum همچنین ازمنبع کلمه safra وابسته به کاتالان ایتالیا گرفته شده، اما açafrão پرتغالی و azafrán اسپانیایی از ریشه عربی az-zaferán است.

فواید زعفران برای بدن

سوالات متداول

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است که 94٪ کل تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.
کیفیت زعفران توسط توانایی آن در اشباع مقدار کمی از آب با رنگ قرمز-زرد آن تعیین می شود. در آزمایشگاه، یک تست فوتواسپکتومتری برای تعیین این قدرت رنگ آمیزی (110 تا 250+) انجام می شود. این تست به طور خاص به CROCIN (رنگ) نگاه می کند ، و این کاملاً PICROCROCIN (طعم) و SAFRANAL (بوی) را تعیین می کند. در این آزمون بین المللی، هرچه امتیاز بالاتر باشد، کیفیت ادویه بهتر است. ما 3 درجه زعفران تولید می کنیم که شامل سوپرنگین، نگین و سرگل است و قدرت رنگی در کلاس های ما 277 ، 272 و 250 است.
زعفران با کیفیت کمتر ترکیبی از مواد نارنجی ، قرمز ، سفید و زرد است. بوی نامطبوع و بافت اسفنجی به دلیل خشک شدن نامناسب هنگام برداشت محصول است. در نهایت ، زمانی که کسی آن را امتحان کند، به طورحتم خواهد فهمید.
زعفران را با شکر یا نمک را در یک هاون قرار دهید و به خوبی پودر کنید. آب داغ را اضافه کرده و برای مدت زمان 15 تا 20 دقیقه بگذارید تا خیس بخورد.
اسکرول به بالا